<<< menu        <<<-- wstecz

WSPÓŁCZESNA POLSKA SZTUKA ZŁOTNICZA (z Legnicy)

"Współczesna polska sztuka złotnicza z Legnicy" to wystawa przygotowana z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu jako jeden z przykładów bogatej oferty kulturalnej Dolnego Śląska. Jej organizację powierzono Galerii Sztuki w Legnicy, która od dwudziestu pięciu lat zajmuje się prezentowaniem, promowaniem i dokumentacją polskiej współczesnej sztuki złotniczej, z czego znana jest powszechnie w Polsce i szeroko za granicą. Na dorobek organizacyjny Galerii składa się prawie sto wystaw zbiorowych i indywidualnych, kilkadziesiąt akcji artystycznych i happeningów, wreszcie - wydawnictwa i publikacje, od broszur po profesjonalne katalogi.

Fakt, że właśnie w Legnicy narodziły się i z powodzeniem trwają konkursy poświęcone biżuterii artystycznej ma swoje naturalne, historyczne i aktualne uzasadnienie. Dolny Śląsk to kraina nader bogata w kamienie i kruszce szlachetne (złoto, srebro, miedź i ołów) słynąca już od średniowiecza z górnictwa i przetwórstwa rud metali, współcześnie zaś tutaj znajduje się centrum wydobycia miedzi i drugi producent srebra na świecie - KGHM Polska Miedź SA.

To właśnie srebro, potraktowane jako materia sztuki, stało się powodem twórczego zainteresowania młodych polskich artystów u schyłku lat siedemdziesiątych XX wieku, którzy identycznie zatytułowali swoje pionierskie w Polsce wystawy - Przeglądy Form Złotniczych SREBRO. Legnickie Przeglądy skupiały rozproszoną aktywność artystów złotników w jednym miejscu i czasie, wyzwalały odwagę i wyobraźnię twórczą, przyczyniały się do podniesienia poziomu artystycznego polskiej biżuterii, traktując ją jak czystą sztukę, a nie rzemiosło tylko, rejestrowały istniejące i stymulowały nowe tendencje stylistyczne w polskiej biżuterii. Legnica była i pozostaje enklawą nieskrępowanej niczym twórczości, forum awangardowych demonstracji i konfrontacji artystycznych, stolicą najnowszego polskiego złotnictwa, miejscem kultowym. Niewątpliwie też legnickie wystawy stanowią znakomitą dokumentację przemian współczesnej polskiej sztuki złotniczej.

Do wystawy "Współczesna polska sztuka złotnicza z Legnicy" zostało zaproszonych ponad 30 czołowych polskich artystów i projektantów, zajmujących się autorska biżuterią, jak również grupa młodych twórców, którzy być może w najbliższej przyszłości określą kierunek rozwoju współczesnego polskiego złotnictwa. Ten rodzaj retrospektywnego podsumowania, obejmującego okres 1995-2003 z pewnością może być traktowany jako reprezentatywny przegląd aktualnej kondycji eksperymentalnego złotnictwa w Polsce. Wystawa pokazuje wszystkie, najbardziej charakterystyczne postawy twórcze - począwszy od tendencji geometrycznych, które obecnie znajdują swoją niezmienną kontynuację w kolekcjach designerskich oraz biżuterii związanej ze wzornictwem przemysłowym , poprzez eksperymenty formalne , związane z zastosowaniem tworzyw pozajubilerskich, aż po wypowiedzi artystyczne o charakterze narracyjnym i konceptualnym , traktujące biżuterię jako środek wizualnej komunikacji.

Licząc na życzliwy odbiór europejskiej publiczności, Galeria Sztuki w Legnicy liczy również na zainteresowanie fachowej publiczności oraz samych artystów organizowanymi przez siebie konkursami wystawami. Z pewnością proces integracji europejskiej obejmie także działania artystów złotników i połączy sieć w instytucje, miejsca i galerie wspierające rozwój progresywnej sztuki złotniczej. Pozostają mieć nadzieje że galerię Sztuki w Legnicy na trwałe włączy się w ów proces, a za jej pośrednictwem polska sztuka złotnicza będzie bardziej znana i łatwiej rozpoznawana w Europie.


Andrzej Bandkowski
Andrzej Bielak
Andrzej Boss

Agnieszka Bruzda

Rafał Burczyński

Jacek Byczewski

Bogumił Bytomski

Piotr Cieciura

Sławomir Fijałkowski

Marta Bogusz
Eugeniusz Gowkielewicz

Marcin Gronkowski

Jerzy Jabczyński

Giedymin Jabłoński

Joanna Jaworska

Paweł Kaczyński

Jarosław Kwasik

Joanna Mirecka-Szuleta

Monika Oczkowska

Tomasz Ogrodowski

Mariusz Pajączkowski

Jacek A. Rochacki

Krzysztof Roszkiewicz

Marta Schoenek

Jan Suchodolski

Andrzej Szadkowski

Jarosław Westermark

Arkadiusz Wolski

Dariusz Zarański

Antek Zaremski

Marcin Zaremski

Tomasz Zaremski

Jakub Żeligowski

zdjęcia: Jerzy Malinowski, Jerzy Janicki

Miejsca i terminy prezentacji wystawy "Współczesna polska sztuka złotnicza z Legnicy":
  • 1. die alte Kassenhalle der Sparkasse, Gifhorn / Niemcy - 31.05. - 6.06.2003r.
  • 2. Muzeum Uniwersyteckie, Getynga / Niemcy - 20.06. - 10.07.2003r.
  • 3. Centrum Kultury, Västeras / Szwecja - 19.09. - 23.09.2003r.
  • 4. Galeria "Tva ramar", Uppsala / Szwecja - 25.09. - 10.10.2003r.
  • 5. Instytut Polski w Lipsku, Lipsk / Niemcy - 5.12.2003 - 29.01.2004r.
  • 6. Galeria Projektantów, Inhorgenta Europe 2004, Monachium / Niemcy - 20.03 - 23.02.2005
  • 7. Muzeum Archeologiczne przy Zamku Holdenstedt, Uelzen / Niemcy - 21.03. - 25.04.2004r.
  • 8. Muzeum Sztuki Użytkowej w Belgradzie, Belgrad / Serbia i Czarnogóra - 12.05. - 5.06.2005r.
  • 9. Galeria YES, Poznań / Polska - 16.06. - 31.07.2005r.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.