<<< menu        <<<-- wstecz

DEKONSTRUKCJA - REKONSTRUKCJA



14. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej
DEKONSTRUKCJA - REKONSTRUKCJA
Impreza zorganizowana w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra


IDEA

W ponowoczesnych czasach, kiedy nie można już być awangardowym, a coraz trudniej być oryginalnym, kluczowym punktem odniesienia staje się potrzeba reinterpretacji warunkowanych tradycją stereotypów. Sformułowana na potrzeby filozofii teoria dekonstruktywizmu stała się także inspirującą metodą dla twórców sztuk plastycznych, a redesign w pełni uprawnioną metodą projektowania przedmiotów codziennego użytku. Również współcześni artyści - złotnicy stają przed koniecznością konfrontacji własnej autonomii i dążenia do oryginalności z podświadomie lub całkiem świadomie wykorzystywanymi cytatami z odległej i nieodległej przeszłości. Zawrotne tempo zmian otaczającej nas rzeczywistości znajduje odzwierciedlenie w ciągłej transformacji skojarzeń, kontekstów, symboli i wizerunków. Być może zatem jedynym możliwym kierunkiem artystycznych poszukiwań pozostaje "sztuka na gruzach muzeum", w której oryginalność traci swój pierwotny status i zaczyna być rozumiana jako autorskie przekształcenie i ponowne wykorzystanie tego, co stare i wyeksploatowane. Metoda nadawania nowego kontekstu utrwalonym znaczeniom rzuca wyzwanie tradycyjnemu ideałowi jedności i integralności dzieła sztuki, traktowanego jako obiekt biernej kontemplacji. Jest także remedium wobec "syndromu rozleniwionego konsumenta" oraz ofertą nie tylko estetycznego, ale także intelektualnego doświadczenia dla aktywnego odbiorcy. Przekonanie, że zjawiska mogą mieć trwały i niezmienny charakter jest właśnie tym przesądem, od którego uwalnia nas sztuka.

Temat tegorocznego konkursu DEKONSTRUKCJA - REKONSTRUKCJA wymaga wnikliwej refleksji nad elementami tradycji złotnictwa, historii sztuki oraz historii powszechnej i sformułowania wybiegającego w przyszłość, indywidualnego statement (wyrażenia). Zakładając, że biżuteria - jak każde dzieło sztuki - jest narzędziem wzajemnej komunikacji, zatem tym bardziej rolą świadomego swych celów artysty jest dzisiaj konieczność nieustannego prowokowania pytań zasadniczych i to właśnie w formie skrajnie odmiennej od - typowego dla języka polityki - moralizatorstwa oraz bez uzurpowania sobie prawa do "jedynie słusznych odpowiedzi". Spróbujmy zatem, opierając się na historycznym doświadczeniu, sprowokować dyskusję na uniwersalne tematy:

  • JAK BARDZO PRO LUB KONTRA NALEŻY SIĘ ODNOSIĆ DO TRADYCYJNYCH POJĘĆ I KANONÓW?
  • CO JEST WSPÓŁCZESNYM WYRÓŻNIKIEM ORYGINALNOŚCI?
  • I CZY W OGÓLE JEST JESZCZE CELOWE BYCIE ORYGINALNYM?

ORGANIZATOR

Galeria Sztuki w Legnicy
59-220 Legnica, pl. Katedralny 1
tel. 0 (prefix) 76 862 09 10, 862 06 94, 856 51 26; fax 0 (prefix) 76 856 51 26
www.galeria.legnica.pl
e-mail: galeria.sztuki@pro.onet.pl; galerial@poczta.onet.pl
dyrektor: Zbigniew Kraska
kurator: Dariusz Kawczyński
generalny konsultant: Sławomir Fijałkowski

PATRONAT HONOROWY

  • Minister Kultury RP
  • Marszałek Województwa Dolnośląskiego
  • Prezydent Miasta Legnicy
  • Prezes KGHM Polska Miedź S.A.
  • Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych

TERMIN I MIEJSCE ekspozycji

29 kwietnia - 5 czerwca 2005 roku

Wernisaż: 14 maja 2005 roku o godz. 18.30
Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki, pl. Katedralny 1
Organizatorzy planują powtórzenie pokazu w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie i w innych miastach w Polsce i zagranicą.

CEL, ZADANIE I MATERIAŁ

Celem pokazu jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, ale nawiązując do 25 - letniej tradycji konkursu oczekuje się użycia w pracy srebra.

WARUNKI UCZESTNICTWA

  1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich artystów z Polski i zagranicy.
  2. Do konkursu można zgłaszać dowolną ilość prac, które:
    • są własnością artysty w rozumieniu praw autorskich,
    • zostały zgłoszone pod nazwiskiem autora,
    • można umieścić w polu ekspozycyjnym o wymiarach 40 x 40 cm x 35 cm (po konsultacji z organizatorami wyjątkowo dopuszcza się możliwość przyjęcia pracy o pozaregulaminowych wymiarach).
  3. Artysta deklarujący swój udział w wystawie zobowiązany jest do:
    • dostarczenia (na własny koszt) prac wraz z kompletnie wypełnioną fakturą i zgłoszeniem w nieprzekraczalnym terminie do 1 kwietnia 2005 r.,
    • przesłania prac w opakowaniu wykluczającym uszkodzenie i nadającym się do wielokrotnego użycia.
  4. Nadesłane prace otwierane będą komisyjnie.
  5. Osoba zakwalifikowana do wystawy dokona wpłaty w wysokości 60 PLN na konto Galerii Sztuki - Bank Zachodni WBK S. A. Oddział w Legnicy ul. Gwarna 4, nr konta: 75-1090-2066-0000-0005-4200-0399 do dnia 14 maja 2005 roku.
  6. Prace niezakwalifikowane zostaną odesłane na koszt autora do końca czerwca 2005 zgodnie z dyspozycją na załączonym druku zgłoszeniowym.

JURY

  1. Prace oceniać będzie jury w składzie: Otto Künzli (Niemcy), Vratislav Karel Novák (Czechy), Bernhard Schobinger (Szwajcaria), Sławomir Fijałkowski (Polska), Andrzej Szadkowski (Polska), Joachim Sokólski (Polska).
  2. Posiedzenie jury odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia 2005 roku.
  3. Autorska interpretacja tematu będzie podstawowym kryterium, według którego jury dokona kwalifikacji prac na wystawę i przyzna nagrody regulaminowe. Dopuszcza się opatrzenie prac autorskim komentarzem (jedno zdanie), który zamieszczony będzie w katalogu.
  4. Werdykt jury jest ostateczny. Droga prawna jest zamknięta.
  5. O wynikach obrad jury autorzy zostaną powiadomieni do 23 kwietnia 2005 roku. Protokół z obrad jury będzie zamieszczony na stronie Galerii: www.galeria.legnica.pl.

NAGRODY Regulaminowe

  1. Grand Prix Nagroda Ministra Kultury RP - 7000 PLN
    Nagroda KGHM Polska Miedź S.A. - 5 kg srebra
  2. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego - 4000 PLN Nagroda KGHM Polska Miedź S.A. - 3 kg srebra
  3. Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy - 2000 PLN Nagroda KGHM Polska Miedź S.A. - 2 kg srebra
  4. Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy - Statuetka "Marek" + 1 kg srebra
  5. Nagroda Specjalna Organizatorów za odwagę i bezkompromisowość wypowiedzi twórczej - Statuetka "Srebrna Ostroga"
  1. Jury zastrzega sobie prawo innego podziału nagród.
  2. Tradycją konkursu jest to, że laureaci trzech pierwszych nagród przekazują nagrodzoną pracę (jedno dzieło) na rzecz Organizatora do tworzonej przez niego stałej Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej.
  3. Uroczystość rozdania nagród odbędzie się podczas wernisażu w dniu 14 maja 2005 roku.

Nagrody pozaregulaminowe

  • Nagroda Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych - 1 kg srebra + 1 kg krzemienia pasiastego
  • Nagroda Stowarzyszenia Fahrenheita - "Wielki Młot"

Wybór laureata nagrody pozaregulaminowej pozostaje w gestii fundatora lub za jego zgodą w gestii jury.

WYDAWNICTWA

  1. Wystawie towarzyszyć będzie zaproszenie, plakat oraz katalog prezentujący prace wszystkich uczestników wystawy konkursowej.
  2. Każdy z autorów zakwalifikowany do wystawy otrzyma bezpłatnie jeden egzemplarz autorski katalogu i plakatu.
  3. W dniu wernisażu (14 maja 2005 r.) katalog będzie można kupić za 30% ceny detalicznej przy zakupie minimum 3 egz.
  4. W sprzedaży wysyłkowej katalog będzie można kupić za 50% ceny detalicznej przy zakupie minimum 3 egz. Oferta ważna do 30 czerwca 2005 r.
  5. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego publikowania reprodukcji prac w wydawnictwach Galerii Sztuki, prasie, telewizji oraz innych formach dokumentacji wizualnej w celach promocyjnych.

USTALENIA KOŃCOWE

  1. Wystawie konkursowej towarzyszyć będzie prezentacja prac członków jury.
  2. Organizatorzy przyjmują materialną odpowiedzialność za prace od momentu ich otrzymania do chwili zwrotu (odbiór osobisty lub moment nadania przesyłki za pośrednictwem poczty zwykłej lub kurierskiej).
  3. W przypadku uszkodzenia pracy w czasie ekspozycji i przechowywania organizator zobowiązuje się do pokrycia kosztów koniecznych do jej odtworzenia.
  4. W związku z planowanymi przeniesieniami wystawy prace pozostaną do dyspozycji organizatorów do końca czerwca 2006 r. Następnie zostaną odesłane na koszt uczestnika.

więcej informacji o Galerii Sztuki w Legnicy znajdziesz na dalszych stronach   

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2004 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.