-- wstecz -- numer 5 (7) 2005   numer 1 (9) 2006 -- [w przygotowaniu]
Z perspektywy STFZ...

Co s³ychaæ w z³otniczej Polsce ?     Biuletyn Informacyjny STFZ

№ 6 (8) listopad - grudzieñ 2005

wersja angielska >>>>

Wszystkie osoby zainteresowane, w tym szczególnie czytelników biuletynu zapraszamy do przesy³ania informacji o dzia³aniach zwi±zanych z twórczo¶ci± z³otnicz±, wystawach, inicjatywach. Z przyjemno¶ci± bêdziemy publikowaæ je w kolejnych edycjach. Bêdziemy równie¿ wdziêczni za rozpowszechnianie informacji o naszym Biuletynie.



■ Koniec roku to tradycyjnie czas intensywnej pracy dla artystów. Galerie staraj± siê zaproponowaæ swoim klientom nowe, unikatowe propozycje, twórcy - licz±c na podreperowanie swoich "trudnych" bud¿etów - pracuj± do pó¼na licz±c, ¿e pocz±tek nowego roku uda siê rozpocz±æ bez d³ugów. Zawsze jednak pozostaje czas na spotkania i rozmowy.
A planów na nadchodz±cy rok jest naprawdê wiele!



■ W listopadzie 2005 na stronach www.amberif.pl i www.stfz.art.pl opublikowano regulamin najbli¿szego, 10 ju¿ Miêdzynarodowego Konkursu na Projekt Bi¿uterii z Bursztynem, towarzysz±cy 13. Miêdzynarodowym Targom Bursztynu, Bi¿uterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2006 w Gdañsku. Wbrew oczekiwaniom nie zasz³y istotne zmiany w regulaminie konkursu, jury nadal bêdzie ocenia³o prezentacje na planszach 2D w postaci projektu albo fotografiê gotowego obiektu lub modelu.



■ W dniach 17 listopada do 17 grudnia Galeria YES go¶ci³a autorsk± wystawê Marcina Tymiñskiego pt. "MOJA PASJA". Prace artysty zawsze zaskakuj± i prowokuj± publiczno¶æ do g³êbszej refleksji. Marcin Tymiñski to jeden z najbardziej aktywnych polskich twórców, uczestnicz±cy w wielu wystawach i konkursach ostatnich lat. Katalog z wystawy publikujemy na stronie www.stfz.art.pl/galeria/katalog-tyminski.html

2 grudnia 2005 w warszawskiej Galerii MILANO odby³ siê wernisa¿ jubileuszowej, 10-tej konkursowej wystawy pt. "Kreatywnego dzia³ania wynik". Swoje prace zg³osi³o 54-ech autorów, a czterech autorów swoje prace pokazywa³o poza konkursem. Ju¿ tradycyjnie, obok artystów dojrza³ych, od dawna wspó³pracuj±cych z galeri±, w konkursie brali równie¿ udzia³ studenci i absolwenci szkó³ artystycznych oraz osoby wspó³pracuj±ce z projektantami mody. "Rodzinne" jury w sk³adzie: El¿bieta Kochanek-van Dijk, Maryla Weiss, Agnieszka Mêdrzecka, Marta Kochanek-Zbroja, Martin van Dijk, Wiktor Zbroja i Kuba Kochanek przyzna³o artystom 3 nagrody i 4 wyró¿nienia. Zdaniem jury do konkursu zg³oszono wiele interesuj±cych prac. W koñcowej fazie dokonywania wyboru podjêcie ostatecznych decyzji okaza³o siê bardzo trudne - grono nagrodzonych osób mo¿na by powiêkszyæ o co najmniej kilka. Jury postanowi³o jednak nie zmieniaæ wcze¶niejszej decyzji co do ilo¶ci nagród i wyró¿nieñ.
fotorelacja i zdjêcia prac >>>>

5 grudnia 2005 roku zakoñczy³a siê w Kaliningradzie (Rosja) pierwsza edycja Miêdzynarodowego Konkursu Wyrobów Artystycznych z Bursztynu A£ATYR `2005. Do konkursu swoje prace zg³osi³o ponad 50 artystów z Rosji, Litwy, Niemiec, Hiszpanii, Japonii i innych krajów, m.in. Beate Klockman, Judy McCaig, Katja Prins, Silvia Walz, Wilhelm Tasso Mattar, Philip Sajet, Theo Smeets, Manuel Vilhena, Michael Zobel i inni. Znacz±ca by³a reprezentacja Polaków - swoje prace prezentowali m.in. Giedymin Jab³oñski, Mariusz Gliwiñski, Jan Materek, Marek Nowaczyk, Andrzej Pacak, Mariusz Paj±czkowski i inni. Do jury konkursu zosta³ zaproszony prof. Andrzej Szadkowski z Akademii Sztuk Piêknych im. W³adys³awa Strzemiñskiego w £odzi.         wiêcej >>>>

■ W dniu 7 grudnia 2005 w warszawskiej Galerii Krytyków POKAZ przy Krakowskim Przedmie¶ciu odby³ siê wernisa¿ autorskiej wystawy prac Cezarego £utowicza pt. "STRUKTURY FAKTURY FORMY". Wystawie towarzyszy³ skromny katalog.         fotorelacja >>>>

Cezary £utowicz od ponad trzydziestu lat tworzy unikatow± bi¿uteriê, w którym g³ówne miejsce zajmuje krzemieñ pasiasty. Mo¿na ¶mia³o stwierdziæ, ¿e autor wprowadzi³ ten niezwykle dekoracyjny kamieñ do bi¿uterii. Krzemieñ pasiasty, wystêpuje jedynie w Polsce, Dziêki niezmordowanej pracy, polegaj±cej na ponad 30-letniemu propagowaniu tego kamienia, dzi¶ Krzemieñ pasiasty jest ju¿ znany i doceniany na ca³ym ¶wiecie.
O krzemieniu Cezary £utowicz szeroko informuje na swojej stronie internetowej www.krzemien-sandomierz.pl.




12 grudnia 2005 w Instytucie Polskim w Pradze (Czechy) odby³ siê wernisa¿ drugiej edycji wystawy pt. "Wspó³czesna polska sztuka z³otnicza". Wystawa ta, zorganizowana przez Galeriê Sztuki w Legnicy, by³a prezentowana w Wuppertalu, za¶ kolejne miejsca prezentacji to Dania, Wêgry, Francja, Rosja, Austria, S³owacja, Niemcy, W³ochy i Polska. Zapraszamy do zapoznania siê ze zdjêciami prac zamieszczonymi w katalogu.
fotorelacja >>>>
katalog >>>>

14 grudnia 2005 w STANKO GALLERY we Wroc³awiu odby³ siê wernisa¿ autorskiej wystawy Paw³a Kaczyñskiego pt. "STALE zakochany".
Autor podczas konkursu PREZENTACJE 2004 otrzyma³ trzeci± nagrodê, nagrodê Prezesa STFZ oraz - nagrodê GALERII STANKO: zaproszenie do zorganizowania wystawy indywidualnej. Aktywna dzia³alno¶æ wystawiennicza autora pozwoli³a dopiero w grudniu przygotowaæ ekspozycjê we Wroc³awiu. Obecna wystawa jest czwart± indywidualn± wystaw± autora w br. W maju podczas Legnickiego Festiwalu Srebra Pawe³ zosta³ zaproszony do zaprezentowania swoich prac w cyklu "Sylwetki Twórców". Wystawie towarzyszy³ katalog wydany staraniem autora i Galerii Sztuki w Legnicy. Wystawa ta, ale ju¿ uzupe³niona kolejnymi realizacjami, zosta³a nastêpnie pokazana w Bielskiej Galerii BWA, potem - znowu nieco inna - w krakowskiej Galerii SKARBIEC. Grudniowa wystawa, poprzez ostatnie kilkumiesiêczne dokonania, jest kolejnym, ¶wiadomym krokiem - jak mówi sam autor - "którym z przyjemno¶ci± zamknê t± wystawow± dekadê".       wiêcej >>>>

■ Koñcem grudnia 2005 roku zakoñczy³a sw± prawie trzydziestoletni± dzia³alno¶æ warszawska Galeria PN Piotra Nowickiego. Od pocz±tku do koñca swego istnienia galeria by³a posadowiona w ci±gu pawilonów na ty³ach ulic Nowy ¦wiat i Smolnej, pod adresem: ul. Nowy ¦wiat 26, pawilon nr. 5, 00 373 Warszawa.

Galeria PN by³a pierwsza w Polsce powojennej prywatn± galeri± dzie³ sztuki i odegra³a nie do przecenienia rolê w rozwoju i eksponowaniu polskiej sztuki wspó³czesnej.
Galeria PN zosta³a otwarta dnia 14 lutego 1977 roku. Czo³owi arty¶ci z³otnicy tamtych lat od pocz±tku wspó³pracowali z t± galeri±, odby³y siê tam m.inn. wystawy indywidualne Joachima Sokólskiego, Jacka Byczewskiego, Tadeusza Klimczaka, oraz wystawa prac -w tym obiektów i bi¿uterii z kamieni oraz grafik - Jacka M. Hohensee.
Z okazji ¶wi±t Piotr Nowicki wysy³a³ kartki z ¿yczeniami ilustrowane okazjonalnymi rysunkami Edwarda Lutczyna, bêd±cymi zawsze aktualnym komentarzem istniej±cej w kraju sytuacji. Dziêkuj±c Edwardowi Lutczynowi za pozwolenie, publikujemy tutaj kilka z tych rysunków; w ten nietypowy sposób chcemy upamiêtniæ istnienie pionierskiej w naszych warunkach galerii PN.         zobacz >>>>

■ W grudniu 2005 pojawi³a siê mo¿liwo¶æ stworzenia w Warszawie sta³ego miejsca prezentacji wystaw sztuki z³otniczej. STFZ od lat zabiega³o o mo¿liwo¶æ eksponowania w stolicy prac w warunkach w³a¶ciwych dla rangi wystaw i konkursów organizowanych przez Galeriê Sztuki w Legnicy, artystów i nasze stowarzyszenie. O szczegó³ach poinformujemy czytelników w kolejnym wydaniu naszego biuletynu.

Wiadomo¶ci sprzed lat

■ Wystawa bi¿uterii artystycznej OW ZPAP z 1971 roku

Po zakoñczeniu drugiej wojny ¶wiatowej wielu polskich artystów plastykow pracuj±cych w srebrze projektowa³o na zamówienia Biura Nadzoru Estetyki Produkcji - BNEP, zorganizowanego i prowadzonego przez prof. Wandê Telakowsk± (1905-1985), a przekszta³conego pó¼niej w Instytut Wzornictwa Przemys³owego. Owoce tej wspó³pracy by³y eksponowane na wystawie w muzeum kazimierskim, otwartej w dniu 4 lipca 1999 roku i opatrzonej katalogiem prezentuj±cym sylwetki aktywnych wówczas artystów. Pisali¶my ju¿ o tym w biuletynie 2(4).

Do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku dyscyplina z³otnictwa artystycznego by³a organizacyjnie reprezentowana w Polsce na forum Zwi±zku Polskich Artystów Plastykow - ZPAP. Wielu artystów starszego pokolenia wspó³pracuj±cych po zakoñczeniu wojny z BNEP i IWP by³o w zrozumia³y sposób aktywnych na forum swego macierzystego zwi±zku twórczego, czyli ZPAP.

W obrêbie ZPAP pocz±tkowo istnia³a Podsekcja do Spraw Z³otnictwa Artystycznego przy Sekcji Architektury Wnêtrz i Sztuki Dekoracyjnej Okrêgu Warszawskiego ZPAP ( AW i SD OW ZPAP), która z czasem przekszta³ci³a siê w Podsekcjê do Spraw Z³otnictwa Artystycznego przy OW ZPAP, pó¼niej w interdyscyplinarn± Komisjê do Spraw Z³otnictwa Artystycznego, obejmuj±c± swym zasiêgiem teren ca³ego kraju. Warszawa by³a o¶rodkiem wiod±cym, prace spo³eczne w podsekcji, potem w komisji pocz±tkowo wykonywali koledzy plastycy czyli cz³onkowie ZPAP z Warszawy. I tak w³a¶nie znacz±ce wystawy bi¿uterii artystycznej by³y w latach sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych XX wieku organizowane przez ¶rodowisko warszawskie. Do takich wystaw nale¿y zaliczyæ m.inn.:

- dwie wystawy indywidualne Jadwigi i Jerzego Zaremskich w warszawskiej Zachêcie w latach: 1962 i 1970. Wystawy ta ugruntowaly pozycjê srebra artystycznego pomiêdzy innymi dyscyplinami sztuki, jeden z dziennikarzy zatytu³owa³ swój tekst z roku 1969 o twórczo¶ci Jadwigi i Jerzego Zaremskich terminem Bi¿uteria Demokratyczna - dostêpna dla ludzi ze wzglêdu na tanio¶æ materia³ów stosowanych przez artystów.

- wystawy zbiorowe OW ZPAP w latach: 1962 oraz 1968 w Warszawie w salach wystawowych Domu Artysty Plastyka przy ul Mazowieckiej 11a.

Przywo³ane powy¿ej wystawy nie spe³ni³y wiêkszej roli informuj±cej zagranicê o naszym z³otnictwie artystycznym jako o szerszym zjawisku, mimo indywidualnych, spektakularnych sukcesow czo³owych polskich artystów z³otnikow - g³ównie Jadwigi i Jerzego Zaremskich - w Pforzheim, Stuttgarcie, Arezzo czy w Jablonecu. St±d postanowili¶my po¶wiêciæ niniejszy akapit wystawie otwartej latem 1971 roku w warszawskim Domu Artysty Plastyka, gdy¿ zosta³a ona przeniesiona za granicê do Singapuru i Djakarty, a dobry odbiór prac mia³ pewien wp³yw na zorganizowanie nied³ugo potem wystaw polskiej bi¿uterii artystycznej eksponowanych w O¶rodkach Kultury Polskiej w Berlinie, Sztokholmie, Pradze i w Bratys³awie.

Wystawa nazywaj±ca siê po prostu Bi¿uteria Artystyczna zorganizowana przez Okrêg Warszawski ZPAP zosta³a otwarta w salach wystawowych Domu Artysty Plastyka - siedzibie Okrêgu Warszawskiego ZPAP w Warszawie przy ulicy Mazowieckiej 11a w dniu 8 lipca 1971 roku i by³a tam eksponowana do dnia 29 lipca 1971 roku. W sk³ad jury wchodzili: Konstanty Danko, Roman Falencik, Irena Huml, Adam Jab³oñski, Miros³awa Miller, Jerzy Send³ak, Stanis³aw Sikora, Eugeniusz Szparkowski, Konstanty Tiunin, Olgierd Vetesco. Przypomnijmy, ¿e prof. Irena Huml jest wybitnym historykiem sztuki zajmuj±cym siê wspó³czesnym polskim z³otnictwem artystycznym, artysta plastyk Adam Jab³oñski by³ wieloletnim kierownikiem artystycznym spo³dzielni ORNO i jest autorem znacznej ilo¶ci ³añcuchów i insygniów rektorskich wykonanych przez zespó³ tej spó³dzielni. Do najwa¿niejszych prac jego projektu nale¿± repusowane w miedzi odrzwia do katedry ¦wiêtego Jana na warszawskiej Starówce. Arty¶ci plastycy: Miros³awa Miller, Olgierd Vetesco, Jerzy Send³ak nale¿± do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szko³y Srebra. Artysta plastyk Konstanty Tiunin by³ autorem prac inkrustowanych technik± mozaiki. Artystka plastyczka Kaja Szymañska jest u nas prekursorem techniki "tkania" z cienkich srebrnych drucików, techniki, któr± ¶wiat pozna³ z dokonañ i ksi±¿ki artystki amerykañskiej, prof. Arline Fish.

W wystawie wziê³o udzia³ 29 autorów lub zespo³ów autorskich, jak zespó³ ma³¿eñski Jadwigi i Jerzego Zaremskich. Wystawie towarzyszy³ katalog ze wstêpem pióra prof. Ireny Huml, list± jury, listami autorów i wystawianych prac, oraz zdjêciami prac, które mimo niskiej jako¶ci poligraficznej, daj± pewne wyobra¿enie o estetyce srebrnej polskiej bi¿uterii artystycznej tamtych lat.


■ Chatelaine

Sprawy zwi±zane z wydaje siê byæ banalnym przedmiotem jakim s± klucze, zapisa³y siê w wieloraki sposób w historii kultury. Jednym z nich s± role spo³eczne i pozycja osoby dysponuj±cej kluczami czyli nosz±cej klucze, i tak odpowiedzialnej za ³ad i porz±dek w domu czy w maj±tku; innym s± najró¿niejsze przedmioty s³u¿±ce do trzymania razem i przechowywania zestawu kluczy. Te pierwsze to tytu³y: klucznik czy klucznica, a czytelnikom polskojêzycznym nie trzeba przypominaæ postaci z naszej literatury i sztuki takich jak klucznik Gerwazy z Pana Tadeusza - naszego dziewiêtnastowiecznego eposu narodowego pióra Adama Mickiewicza; czytelnicy angielskojêzyczni znaj±, byæ mo¿e, czasopismo Chatelaine i portal kanadyjski http://www.chatelaine.com/, adresowane do wspó³czesnych klucznic czyli pañ domu.

Sposoby przechowywania kluczy by³y i s± najrozmaitsze; ostatnio widujemy osoby nosz±ce klucze na szyi na swoistej ta¶mie - smyczy, niekiedy zdobionej wtkanymi napisami czy logo i zakoñczonej odpowiednim zaczepem - karabinkiem. Widywa³em te¿ robotników, brygadzistów, kierowców ciê¿arówek nosz±cych klucze na specjalnym karabiñczyku zaczepionym do szlufki na pasek do spodni. Podobn± rolê spe³nia te¿ ma³a szekla ¿eglarska.

W dawnych czasach istnia³ specjalny obiekt, czêsto wykonywany ze srebra przez z³otników, nazywaj±cy siê chatelaine. By³o to ozdobne, niekiedy bardzo rozbudowane w swej formie zawieszenie, opatrzone specjalnym haczykiem dla pewnego zamocowania owego zawieszenia na pasku. Umo¿liwia³y one zawieszenie najró¿niejszych przedmiotów potrzebnych w pracach domowych, tak wiêc na krótkich odcinkach ³añcuszków mo¿na by³o zawiesiæ no¿yczki, naparstek, pojemniczki, nie wspominaj±c o pêku kluczy. Inn± form± chatelaine by³ ozdobnie repusowany, zamykany swoisty pojemnik, we wnêtrzu którego przechowywano potrzebne przedmioty.

Chatelaine pojawiaj± siê w wieku XVII i istniej± do wieku XIX. Z tym wiêkszym zainteresowaniem przypominamy, i¿ w jednym z polskich dwudziestowiecznych pism z³otniczych, a mianowicie w pi¶mie "Z³otnik i Zegarmistrz", nr. 2 z 18 lutego 1937 r. firma z³otnicza I. M. Alland i Synowie (Warszawa, ul. Kacza nr 17) zamie¶ci³a reklamê oferowanych wyrobów. Pomiêdzy wymienionymi tam obiektami znajduj± siê równie¿...szatlenki, czyli po prostu chatelaine, które, jak z tego wynika, wci±¿ by³y potrzebne. Pisali¶my o tym w kolumnie "Lemel" w pi¶mie Polski Jubiler w 2002 roku.

£adny egzemplarz chatelaine typu "pojemnikowego" jest eksponowany w warszawskim Muzeum Narodowym. Natomiast niniejszy tekst ilustrujemy zdjeciami dwóch egzemplarzy chatelaine pochodzacych z prywatnej kolekcji w Warszawie.

-- wstecz -- numer 5 (7) 2005  ZAPRENUMERUJ BIULETYN  numer 1 (9) 2006 -- [w przygotowaniu]
Copyright © 2000 - 2006 STFZ. Wszystkie prawa zastrze¿one.