<<< menu        <<<-- wstecz

"Lato z biżuterią" - kurs projektowania i realizacji biżuterii

W dniach 2-14 lipca br. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania z Łodzi zorganizowała kurs I stopnia wiedzy, projektowania i wykonywania biżuterii srebrnej pod nazwą "Wakacje z biżuterią". Prawie przez pół roku na stronach uczelni i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych "wisiała" informacja o przygotowywanej imprezie. Zainteresowanie było olbrzymie, dziesiątki przyszłych twórców pisało z prośbą o dodatkowe informacje, pytało o formułę spotkania i kontynuację w przyszłym roku. Ostatecznie dojechało ośmioro uczestników z różnych stron Polski.

Idea organizacji tego typu wakacyjnych spotkań jest u nas nowa i nie ukrywam, że pomysł wziął się z obserwacji tego, jak w okresie kanikuły działają uczelnie na zachodzie. Nawet najbardziej renomowane uczelnie służą społeczeństwu i są otwarte dla wszystkich chętnych, pragnących rozwinąć swoje zainteresowania lub podnieść kwalifikacje, nie tylko w czasie przerwy letniej, ale nawet w międzysemestralnej przerwie wielkanocnej. Widok pustej prawie przez trzy miesiące uczelni i nie odwiedzana, a naprawdę dobrze wyposażona pracownia złotnicza w WSSiP, nasunęły mi pomysł zorganizowania "Wakacji z biżuterią".

Koncepcja - w ocenie nie tylko samych uczestników - trafiona, a opinia, że nie ma się gdzie nauczyć złotnictwa, powtarzana była do znudzenia. Poziom uczestników był zróżnicowany: od zawodowego złotnika z siedemnastoletnim stażem po pasjonatów pierwszy raz siedzących przy warsztacie złotniczym. Sprawdził się wcześniej przygotowany program, składający się z codziennego wykładu, trzech godzin zajęć z podstaw projektowania i korekt oraz czterech godzin praktyki warsztatowej pod okiem doświadczonego artysty - Jacka Skrzyńskiego.

Pozostawienia pracowni otwartej po zajęciach pod opieką pedagogów i możliwość samodoskonalenia dopiero co nabytych umiejętności został bardzo wysoko oceniony przez kursantów. Część z nich, po przerwie kolacyjnej, z takim zapałem i zapamiętaniem pracowała, że dopiero wschodzące słońce uzmysławiało upływ czasu.

Wśród licznych dodatkowych zajęć olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze - specjalnie na tę okoliczność przybyłym z Krakowa - prezesem STFZ (patronującym honorowo kursowi) - Andrzejem Bielakiem. Andrzej przedstawił cele i korzyści płynące z członkowstwa w stowarzyszeniu i być może niedługo powiększy się ono o nowych, kształconych latem adeptów sztuki złotniczej. Nasze zaskoczenie wzbudziło duże zainteresowanie mediów. Dwa artykuły w Gazecie Wyborczej i relacja telewizyjna z warsztatów "łódzkiej trójki" świadczy o potrzebie organizacji i promocji takich spotkań.

Autorzy prac na zdjeciach: Katarzyna Sulej-Chhugani, Norbert Kotwicki.


"Lato z biżuterią"
kurs I stopnia projektowania i realizacji srebrnej biżuterii


Budynek WSSiP w Łodzi
informacje o szkole >>>>  

Kurs dedykowany jest zapaleńcom, hobbistom i wszystkim tym ,którzy marzą o nauczeniu się tej fascynującej sztuki i zdobyciu ciekawego zawodu.Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych organizuje w dniach 2-15 lipca 2007 wakacyjne warsztaty wiedzy złotniczej, projektowania i realizacji srebrnej biżuterii.

  • Miejsce: siedziba Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, ul. Targowa 65;
  • Liczba uczestników - 10 osób;
  • Organizatorzy zapewniają całodzienne wyżywienie w bardzo dobrej stołówce Wyższej Szkoły Teatralnej Filmowej i Telewizyjnej sąsiadującej z naszą uczelnią;
  • Pobyt w szkolnej bazie hotelowej (pokoje 1 i 3 osobowe);
  • Wykłady, zajęcia projektowe i praktyczne będą prowadzone przez pedagogów WSSiP: art. plastyka Piotra Cieciurę i mgr inż. Jacka Skrzyńskiego

Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia kursu I stopnia wystawiony przez uczelnię.


I Międzynarodowe Warsztaty Złotnicze
zobacz więcej >>>>
 

II Międzynarodowe Warsztaty Złotnicze
zobacz więcej >>>>
 

Wystawa "powarsztatowa" w warszawskim
Teatrze Współczesnym
zobacz więcej >>>>
 

Program kursu I stopnia

    Zajęcia będą odbywały się codziennie ( 8 godzin) w salach wykładowych i w szkolnym warsztacie złotniczym według następującego planu zajęć.

  • 1. Wykład tematyczny z następujących dziedzin: historia złotnictwa, materiałoznawstwo złotnicze, techniki i terminologia, probiernictwo i podstawy wiedzy o znakach złotniczych itd.
    Wykłady będą ilustrowane filmami wideo, materiałami ikonograficznymi oraz ciekawymi eksponatami z prywatnej kolekcji wykładowcy; 1 godz. lekcyjna.

  • 2.Zajęcia teoretyczne z podstaw projektowania, rysunku i makietowania; 3 godz. lekcyjne.

  • 3.Zajęcia praktyczne - warsztatowe: realizacja w srebrze pod opieką wykładowcy; 4 godz. lekcyjne.

  • 4.Praca samodzielna w warsztacie (do nocy) w zależności od stopnia zaangażowania.
    Warsztat uczelni jest wyposażony we wszelkie niezbędne maszyny ,urządzenia, materiały i narzędzia służące do wykonywania biżuterii.

  • 5.Wernisaż prac, powstałych w trakcie kursu, zakończony imprezą plenerową w szkolnym ogrodzie z grillem i tradycyjną lampką wina.

  • 6.W programie spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Panem Andrzejem Bielakiem, który przedstawi cele stowarzyszenia i poinformuje o możliwości uzyskania członkostwa.

Informacje dodatkowe

  • Organizatorzy zapewniają srebro próby 925 i każdy z uczestników będzie mógł zabrać własnoręcznie wykonane przedmioty o masie do 30 gramów.
    Istnieje możliwość wykupienia po cenach rynkowych srebra większej ilości przedmiotów.

  • Całkowity koszt uczestnictwa 1980 zł.

  • Istnieje możliwość zakupu na miejscu (po cenach promocyjnych) specjalistycznych, podstawowych narzędzi złotniczych firmy "Rodent" z Pruszkowa.

  • Szczegółowe informacje i kontakt: Piotr Cieciura, piotrcieciura@poczta.onet.pl

Harmonogram wpłat

Warsztaty opłacić można jednorazowo (1980 zł) najpóźniej do 31 maja 2007 lub w trzech równych ratach;
- Pierwsza rata: 660 złotych, wpłata do 31 marca 2007.
- Druga rata: 660 złotych, wpłata do 30 kwietnia 2007.
- Trzecia rata: 660 złotych, wpłata do 31 maja 2007.

Wpłaty należy dokonywać na konto bankowe szkoły uczelni.
Numer konta WSSiP: 25 1020 3352 0000 180200 110 890
Wpłacone kwoty nie ulegają zwrotowi.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2007 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.