<<< menu        <<<-- wstecz

Design Młodych 2005 - 20 maja-17 czerwca

19 maja 2005 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie otwarta została wystawa poświęcona osiągnięciom młodych polskich projektantów wzornictwa.

Zaprezentowano na niej dyplomy z lat 2002/2003 i 2003/2004 absolwentów wydziałów projektowych wszystkich krajowych akademii sztuki pięknych, Politechniki Koszalińskiej oraz, po raz pierwszy, prywatnych wyższych szkół plastycznych. Ekspozycji towarzyszył opracowany w Instytucie katalog.


Kamila Fedak (*1)

Adriana Lisowska (*2)

Wystawa jest kontynuacją Programu DESIGN MŁODYCH, realizowanego w IWP już po raz czwarty (jako biennale od 1998 r). Jego podstawowym celem jest promocja młodych designerów u progu ich drogi zawodowej. Dzięki założeniom Programu znajdują oni w IWP instytucjonalne wsparcie, a także szansę pierwszego kontaktu z producentami. Wystawa i katalog stanowią bowiem ofertę dla wytwórców.

Wśród zaproszonych uczelni znalazła się również Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz łódzka Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Zaprezentowały one między innymi prace dyplomowe wykonane pod opieką prof. Andrzeja Szadkowskiego i Piotra Cieciury.

fot: Mariusz Pajączkowski


(*1) Formy kinetyczne w biżuterii,
promotor mgr Piotr Cieciura, Wydział Wzornictwa, katedra Projektowania Biżuterii WSSiP w Łodzi
Prezentowana kolekcja została zainspirowana twórczością projektantów zafascynowanych magią ruchu. Autorka użyła w kolekcji materiałów przezroczystych takich jak szkło i tworzywo sztuczne. Biżuterię wypełniła naftą lub koralikami, których ruch łatwo zaobserwować przez przezroczyste powierzchnie ścian.

(*2)Imitacja - rzeczywistość nierzeczywista
promotor prof. Andrzej Szadkowski, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii, ASP w Łodzi
Praca składa się z dwóch części. Pierwsza to imitacje magazynów dla pań. Naszyjniki, pierścionek oraz para kolczyków wykonane są z metalu i pokryte komputerowym nadrukiem. Wszystkie te elementy zostały pomyślane w ten sposób, aby po nałożeniu na ciało dawały złudne wrażenie, iż są one jego realnymi fragmentami. Druga część pracy to odlewy kobiecego ciała wykonane z transparentnej żywicy poliestrowej, kojarzącej się z silikonem stosowanym w chirurgii plastycznej. Ciało modelki odlane zostało wraz z biżuterią w formie korali. Obiekty te zostały obramowane ciągiem małych otworów, tak aby można je było "przyszyć" do ciała za pomocą nici chirurgicznych.

<<< menu        <<<-- wstecz

Copyright © 2000 - 2005 STFZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.